Ajakirjas Kodukiri ilmunud artikkel:

Nutikas trepp-ahi

Katrin Lellepi Kolga metsade vahel asuvas kodus on ülemisele korrusele viiv trepp ahjuga ühendatud. 

                  

 

Kui alumise korruse piklik taluköök ja nn eestuba ühendati üheks suureks eluruumiks, pidi perenaise ettekujutuse kohaselt suurt ühtset ruumi liigendama võimas kaminatüüpi ahi, mis kütaks kogu maja soojaks ja võimaldaks ka koduse koldetule ees istumist. Tema hoogne ruumikujunduslik mõte liikus aga siit loogiliselt edasi - miks ei võiks ülemisele korrusele viiv trepp olla ahjuga ühendatud ja kulgedagi ahju kohal? Ja ahjupealne võikski olla astmeline.

Pottsepp seda lennukat mõtet ei jaganud. "Ahi on ahi ja trepp on trepp, proua," teatas ta ja pani ukse enda järelt kinni. Karakteriga proua oma mõttest siiski ei loobunud ja sai lõpuks, mida tahtis.

Vanadest, kasutatud kividest laotud ahi jaotab suure eluruumi kaheks - kaminaesise puhkenurgaga elutoaks ja söögitoa- ning köögipooleks. Vaidlusalune trepp algab põranda tasapinnalt tugeva palkidest redelina ja kulgeb siis astmelist ahjukääru pidi edasi üles. Ruumi jaotus tundub nüüd nii arukas ja loogiline, et teist lahendust ei oskaks mõeldagi. Trepp ja ahi kuuluvad siin majas ainuvõimalikul kombel kokku.